Jesteście ciekawi jakich metod używam, by zmienić wygląd tekturek? Chcecie wiedzieć jak się za to zabrać? Nie wiecie jakiego efektu oczekiwać po różnych preparatach? Czyli jesteście w dobrym miejscu.
Przygotowałam dzisiaj kilka pomysłów na ozdobienie tekturek. Oto czego potrzebowałam:
- biała farba akrylowa,
- tusz pigmentowy w kilku kolorach,
- mgiełki,
- enamel accents,
- crackle accents,
- zmywak kuchenny,
- tekturki.
To zaczynamy opowiadanie o tym jak ozdabiać tekturki.
Ozdabiamy tekturki tęczowo
Efekt tęczy uzyskuję dzięki tuszom pigmentowym. Najbardziej intensywne kolory otrzymamy przy nakładaniu ich bezpośrednio na tekturę. Ja robię to za pomocą gąbki do mycia naczyń. Tnę ją na małe kawałki, jest więc ekonomicznie i wygodnie. Dodatkowo zapobiega to zabrudzeniu poduszki z tuszem. Przed rozpoczęciem cieniowania warto zaplanować kolejność nakładania kolorów. Należy przy tym wziąć pod uwagę, jakie barwy uzyskamy na łączeniu.
Tekturki marki Laserowe LOVE są pakowane z całym blistrem beermaty. To bardzo ułatwia pracę, dlatego w przypadku cieniowania tuszami, odcinam je dopiero po zakończonej pracy.
Jedna mała chwila i mamy ozdobioną tekturkę. Jest to bardzo szybki i efektowny sposób.
Efekt emalii na tekturkach
Dla uzyskania takiego rezultatu użyłam enamel accents.
Tutaj też nie wycięłam elementu z arkusza. Jednak przy takich preparatach, trzeba to uczynić przed wyschnięciem. Inaczej dojdzie do zaschnięcia w szczelinach i wyjęcie tekturki będzie trudniejsze.
Tak wygląda ozdobiona tekturka już po wyschnięciu. Nad tym efektem pracuje się szybko, ale potrzeba chwili na utwardzenie preparatu.
Jak ozdabiać tekturki farbą i tuszami
Tekturki można pobielić tapując je białą farbą akrylową. Ja nakładam ją gąbką, tak samo jak tusze. Staram się przy tym uzyskać niewielką strukturę.
Co robię dalej z elementami, zależy od stylu pracy, na której zostaną umieszczone. Czasami zostawiam je tylko pobielone.
Jednak gdy potrzebuję trochę koloru, cieniuję je tuszami jak w pierwszym przykładzie. Różnica polega na tym, że tusz nałożony na farbę będzie delikatniejszy i uwydatni strukturę, którą uzyskamy przy tapowaniu.
Efekt spękania na tekturkach
Do spękań próbowałam wielu preparatów. Na tekturkach zdecydowanie wygrywa crackle accents.
Możemy go używać na różne sposoby. Jeśli spękania mają być na kolorowej powierzchni, to kolor nakładamy pierwszy. Gdy do barwienia użyliście preparatów, które namoczyły tekturę, poczekajcie do wyschnięcia lub podsuszcie ją delikatnie nagrzewnicą, ewentualnie suszarką.
Drugim sposobem jest nałożenie preparatu bezpośrednio na beermatę. W tym wypadku, po wyschnięciu i pokazaniu się spękań, można tekturkę delikatnie musnąć na brzegach białą farbą. Bardzo lubię tę metodę. Tak ozdobione tekturki często można zobaczyć na moich pracach w stylu shabby chic.
Jak ozdabiać tekturki mgiełkami
W tym wypadku też lepiej nie wycinać od razu elementu. Wybieramy najpierw kolory naszej tekturki.
A potem działamy. Nakładamy jeden kolor, i czekamy chwilę aż wsiąknie w tekturę.
Potem nakładamy drugi kolor i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
Następnie możemy wyciąć element z arkusza i mamy ozdobioną tekturkę.
To oczywiście tylko kilka sposobów na to, jak ozdabiać tekturki. A Wy jakie metody stosujecie?
Do zdobienia użyłam tekturek ze sklepu Laserowe LOVE:
pozdrawiam
Dzięki za opisanie każdego sposobu :-D dobrze jest dowiedzieć się czegoś od doświadczonych osób :-D ja narazie używałam "surowych" tekturek bo mnie urzekly:-D teraz pewnie poprubuje z kolorowymi :-D pozdrawiam
OdpowiedzUsuńSpróbujesz kolorowania, to do "surowych" nie zechcesz wracać :) Żartuję, oczywiście. Czasem fajnie wyglądają właśnie w naturalnym kolorze, wtedy ja pokrywam je np. tylko bezbarwnym pudrem do embossingu.
UsuńŚwietny opis i bardzo pomocne, nie wszystkie media posiadam ale na pewno wypróbuję metody i umieszczę już wkrótce na swoim blogu www.scrapatki.blogspot.com
OdpowiedzUsuńCzekam z niecierpliwością na efekty :)
Usuń